Skandynawia

Szwedzkie miasto w Finlandii - Turku

Finlandia - Turku

dr Radosław Kożuszek

Od czasu, gdy do Turku zaczęły latać tanie linie lotnicze z Polski, miasto wyraźnie się ożywiło. Dzięki temu Polacy zaczynają poznawać Finów, a Finowie Polaków. Po przybyciu do Turku każdego zdumiewa senność, nieporządek i atmosfera miasta położonego gdzieś bardzo daleko. Latem ożywają tereny nad brzegiem rzeki Araujoki, nad którą można się przechadzać godzinami, odwiedzając pływające bary. Finowie piją bardzo dużo alkoholu i dla zwykłego piwnego Polaka chmary zataczających się lub śpiących na trawinkach nastolatków przyprawiają o zawrót głowy i burzą mit „porządnego kraju”. Tony śmieci, jakie zostawiają po sobie alkoholowi biesiadnicy, przytłaczają, jednak drugiego dnia nie znajdzie się nawet jednego niedopałka papierosa – oczywiście do następnej wieczornej imprezy. Warto jednak wspomnieć, że Turku szczyci się znakomitym uniwersytetem i kulturalną atmosferą, z czego mieszkańcy są bardzo dumni. Nie zapominają jednak, że straciło status stolicy na rzecz Helsinek w 1812 r.
więcej...
Comments

Helsinki - Kopia Petersburga

Finlandia - Helsinki

dr Radosław Kożuszek
Helsinki nazywane bywają „Córą Bałtyku”, z tego względu, że serce tego pięknego miasta bije nad samym morzem. Mało jest na świecie miast, gdzie ścisłe centrum otwarte jest na jakiś większy akwen, zazwyczaj są to rzeki prowadzące do morza czy oceanu. Spacerując uliczkami Starego Miasta, w pewnym momencie możemy zauważyć sunący na pierzeję budynków wielki, kilkupiętrowy liniowiec. Wiele ogromnych statków wpływa do samego centrum miasta, co stwarza niezapomniane przeżycia. Stolica, choć ma jak najbardziej fiński charakter i stanowi kwintesencję orientacji państwa na nowoczesność i postęp technologiczny, nie przypomina żadnego innego miasta w Finlandii. Helsinki są w porównaniu z innymi miejscowościami: duże, zadbane, o klasycystycznej architekturze. Swą wyjątkowość i kosmopolityczną atmosferę zawdzięczają fascynującej kombinacji wpływów szwedzkich i rosyjskich. Helsinki w ogóle nie przypominają innych ośrodków miejskich Skandynawii i rejonu Morza Bałtyckiego. Niska, prosta i funkcjonalna architektura kontrastuje z ozdobnymi monumentalnymi budowlami Sztokholmu, strzelistymi wieżami Rygi czy średniowieczną, ciasną zabudową Tallina, nie wspominając o Gdańsku czy Kopenhadze. Jedynym miastem, do którego Helsinki są podobne, a raczej są jego uboższą kopią, jest Sankt Petersburg.
więcej...
Comments

Podbiegunowa Finlandia - Z daleka od dużych miast

Finlandia

dr Radosław Kożuszek

Finlandia to nie tylko ogromne zespoły miejskie Helsinek i Turku, to przede wszystkim tysiące wsi i miasteczek rozsianych wokół krystalicznie czystych jezior.
więcej...
Comments

Skandynawski Express 2010 - relacja

Laerdal
Wreszcie znalazłem chwilę czasu, aby napisać kilka słów na temat naszej wyprawy do Skandynawii, której głównym celem była południowa i środkowa Norwegia. Wyjazd odbył się w drugiej połowie lipca i trwał 12 dni. Pogoda była wyśmienita - padało tylko trzeciego dnia nad ranem i podczas tranzytu powrotnego; temperatury 15-25〬C stopni (jedynie na Galdhøpiggenie - 2469 m n.p.m. - było 6〬C).

więcej...
Comments