Birma

Rangun- złote miasto Birmy

Birma
dr Radosław Kożuszek

Rangun jeszcze do niedawna był głównym miastem Birmy. Jednak junta wojskowa rządząca krajem stwierdziła, ze stolicą od 2005 roku będzie nowo budowane miasteczko Naypyidaw, a Rangun pozostanie centrum finansowym i największą aglomeracją kraju. Dzisiejszy Rangun to ważne buddyjskie miejsce pielgrzymkowe z najsłynniejszą pagodą w Birmie – Szwe Dagon, gdzie przechowywane jest osiem włosów z głowy Buddy.
więcej...
Comments

Birma - kuchnia birmańska

Birma - kuchniadr Radosław Kożuszek

Będąc w Birmie nie sposób nie skosztować wielu smakołyków jakie ma do zaoferowania miejscowa kuchnia. Birma okazuje się prawdziwym rajem dla wegetarianów. Oprócz wszystkim znanym bananów, arbuzów, miodowych melonów i cytrusów na bazarach i przy ulicach spotkać możemy najróżniejsze owoce i warzywa, o istnieniu których nie miesimy pojęcia. Kuchnia birmańska nie jest zbyt urozmaicona, mimo, że wpływ na jej kształtowanie miały kuchnie: chińska, tajska, angielska i hinduska. Jeśli zdarzy się nam odwiedzić birmański dom, gospodarze zapraszają gościa do niskiego stołu, na którym znajduje się olbrzymia miska ryżu, kilka...

więcej...
Comments

Birma - Jezioro Inle - Pływające wyspy

Birma - Jezioro Inle dr Radosław Kożuszek

W środkowej części Birmy, wysoko w górach znajduje się jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w całym kraju- Jezioro Inle. Tylko tu spotkać można pływające ogrody i rybaków, którzy zamiast wiosłować rękoma, używają do tego celu nogi. Do jeziora dostać się można autobusami, które kursują z Rangunu i Bago. Dużo lepiej i niewiele drożej kosztować nas będzie podróż wypożyczonym samochodem z kierowcą. Na miejscu, już w hotelu, warto zarezerwować sobie spalinową łódź, która dostarczy nam niezapomnianych wrażeń pływając po najdzikszych zakątkach jeziora.

więcej...
Comments

Birma - Perła Azji

Birma
Tym artykułem zaczynamy nowy cykl tekstów podróżniczych. Będą tu prezentowane relacje z wypraw i wyjazdów, które odbyli piloci, przewodnicy oraz podróżnicy. Jeżeli byłeś/byłaś w ciekawym miejscu, możesz również napisać własny tekst, który opublikujemy wraz ze zdjęciami i wskazaniem autora.

Najbliższe artykuły będą poświęcone Birmie. Autorem tekstów jest dr Radosław Kożuszek.

Zapraszamy do zaglądania na blog. więcej...
Comments