Azja

Zapomniana Chiwa - Stolica Chorezmu

Chiwa

dr Radosław Kożuszek

Pozostawiona sama sobie uzbecka Chiwa zachowała niesamowity charakter bajkowego miasta Jedwabnego Szlaku. Rządy islamskich możnowładców, carów Rosji i Związku Radzieckiego nie zniszczyły w żadnym stopniu przebogatego centrum Starego Miasta, które uchodzi za najpiękniejsze w całej Azji Środkowej.
więcej...
Comments

Moynak- pozostałość po Morzu Aralskim: Port- widmo

Morze_Aralskie dr Radosław Kożuszek

Morze, które znikło

Jeszcze w 1961 roku Morze Aralskie zajmowało powierzchnię ponad 66 tysięcy km kw. (samej wody, nie licząc wysp), a jego maksymalna głębokość wynosiła 69 metrów (średnia głębokość 16 metrów). Morze cofnęło się jednak o 150 kilometrów. Tragedia ta rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, kiedy to planiści radzieccy postanowili zwiększyć produkcję bawełny na terenach Azji Środkowej.

więcej...
Comments

Mizdahan - Karakałpacka nekropolia

Mizdahan
dr Radosław Kożuszek

Wymierająca religia
Mizdahan przez tysiąc lat związany był z Zoroastryzmem (zaratusztrianizmem), który jest jedną z najstarszych i wciąż istniejąca religią założona przez Zaratusztrę. Życie Zaratusztry różni badacze umieszczają gdzieś pomiędzy XIII a połową VI w. p.n.e., przy czym większość przyjmuje, że żył on ok. 1000 r. p.n.e. w północno-wschodnim Iranie. Również religia ta wywodzi się z pierwotnych wierzeń ludów indoeuropejskich, żyjących na terenach obecnego północnego Iranu. Muzułmanie nazywają jej wyznawców czcicielami ognia. Zaratusztrianizm był religią państwową w istniejącym na terenie współczesnego Iranu i Iraku imperium Sasanidów i przedarł się do innych krajów, w tym na tereny dzisiejszej Karakałpacji. Wywarł on silny wpływ na judaizm, chrześcijaństwo i islam, a takie podstawowe zasady tych religii jak: sąd ostateczny, wędrówka duszy po śmierci do piekła lub nieba, wiara w diabła i nadejście mesjasza mają swoje źródło w zaratusztrianizmie. Upadek tej religii wiąże się z ekspansją islamu, na który po podboju arabskim przeszła większość Irańczyków, w tym też Karakałpaków. więcej...

Comments

Rangun- złote miasto Birmy

Birma
dr Radosław Kożuszek

Rangun jeszcze do niedawna był głównym miastem Birmy. Jednak junta wojskowa rządząca krajem stwierdziła, ze stolicą od 2005 roku będzie nowo budowane miasteczko Naypyidaw, a Rangun pozostanie centrum finansowym i największą aglomeracją kraju. Dzisiejszy Rangun to ważne buddyjskie miejsce pielgrzymkowe z najsłynniejszą pagodą w Birmie – Szwe Dagon, gdzie przechowywane jest osiem włosów z głowy Buddy.
więcej...
Comments

Birma - kuchnia birmańska

Birma - kuchniadr Radosław Kożuszek

Będąc w Birmie nie sposób nie skosztować wielu smakołyków jakie ma do zaoferowania miejscowa kuchnia. Birma okazuje się prawdziwym rajem dla wegetarianów. Oprócz wszystkim znanym bananów, arbuzów, miodowych melonów i cytrusów na bazarach i przy ulicach spotkać możemy najróżniejsze owoce i warzywa, o istnieniu których nie miesimy pojęcia. Kuchnia birmańska nie jest zbyt urozmaicona, mimo, że wpływ na jej kształtowanie miały kuchnie: chińska, tajska, angielska i hinduska. Jeśli zdarzy się nam odwiedzić birmański dom, gospodarze zapraszają gościa do niskiego stołu, na którym znajduje się olbrzymia miska ryżu, kilka...

więcej...
Comments

Birma - Jezioro Inle - Pływające wyspy

Birma - Jezioro Inle dr Radosław Kożuszek

W środkowej części Birmy, wysoko w górach znajduje się jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w całym kraju- Jezioro Inle. Tylko tu spotkać można pływające ogrody i rybaków, którzy zamiast wiosłować rękoma, używają do tego celu nogi. Do jeziora dostać się można autobusami, które kursują z Rangunu i Bago. Dużo lepiej i niewiele drożej kosztować nas będzie podróż wypożyczonym samochodem z kierowcą. Na miejscu, już w hotelu, warto zarezerwować sobie spalinową łódź, która dostarczy nam niezapomnianych wrażeń pływając po najdzikszych zakątkach jeziora.

więcej...
Comments

Birma - Perła Azji

Birma
Tym artykułem zaczynamy nowy cykl tekstów podróżniczych. Będą tu prezentowane relacje z wypraw i wyjazdów, które odbyli piloci, przewodnicy oraz podróżnicy. Jeżeli byłeś/byłaś w ciekawym miejscu, możesz również napisać własny tekst, który opublikujemy wraz ze zdjęciami i wskazaniem autora.

Najbliższe artykuły będą poświęcone Birmie. Autorem tekstów jest dr Radosław Kożuszek.

Zapraszamy do zaglądania na blog. więcej...
Comments