Helsinki - Kopia Petersburga

Finlandia - Helsinki

dr Radosław Kożuszek
Helsinki nazywane bywają „Córą Bałtyku”, z tego względu, że serce tego pięknego miasta bije nad samym morzem. Mało jest na świecie miast, gdzie ścisłe centrum otwarte jest na jakiś większy akwen, zazwyczaj są to rzeki prowadzące do morza czy oceanu. Spacerując uliczkami Starego Miasta, w pewnym momencie możemy zauważyć sunący na pierzeję budynków wielki, kilkupiętrowy liniowiec. Wiele ogromnych statków wpływa do samego centrum miasta, co stwarza niezapomniane przeżycia. Stolica, choć ma jak najbardziej fiński charakter i stanowi kwintesencję orientacji państwa na nowoczesność i postęp technologiczny, nie przypomina żadnego innego miasta w Finlandii. Helsinki są w porównaniu z innymi miejscowościami: duże, zadbane, o klasycystycznej architekturze. Swą wyjątkowość i kosmopolityczną atmosferę zawdzięczają fascynującej kombinacji wpływów szwedzkich i rosyjskich. Helsinki w ogóle nie przypominają innych ośrodków miejskich Skandynawii i rejonu Morza Bałtyckiego. Niska, prosta i funkcjonalna architektura kontrastuje z ozdobnymi monumentalnymi budowlami Sztokholmu, strzelistymi wieżami Rygi czy średniowieczną, ciasną zabudową Tallina, nie wspominając o Gdańsku czy Kopenhadze. Jedynym miastem, do którego Helsinki są podobne, a raczej są jego uboższą kopią, jest Sankt Petersburg.
Helsinki zostały założone przez szwedzkiego króla Gustawa I Wazę w 1550 r., aby po drugiej stronie zatoki istniało miasto, które byłoby przeciwwagą dla hanzeatyckiego kupieckiego Tallina, obecnej stolicy Estonii. Przez ponad dwa stulecia Helsinki pozostawały niczym nie wyróżniającym się miastem handlowym, położonym na skalistym półwyspie. W 1748 r. Szwedzi wybudowali tu morską twierdzę Sveaborg, dla ochrony wschodniej terenów królestwa przed atakiem ze strony carskiej Rosji. Jednak w 1808 r. Rosjanie pokonali Szwedów, zdobywając twierdzę i rok później zaanektowali Finlandię jako autonomiczne Wielkie Księstwo. W celu łatwiejszego zarządzania nowym księstwem w 1812 r. podjęto decyzję o przeniesieniu stolicy ze szwedzkiego Turku do Helsinek. Rosjanie pragnęli, aby stolica Finlandii wyglądała prawie tak pięknie jak Sankt Petersburg, dlatego projekt centrum miasta zlecono niemieckiemu architektowi C.L. Engelowi. Dziełem Engela jest olśniewający i monumentalny neoklasyczny Senaatintori (plac Senacki), nad którym bieleje najbardziej charakterystyczny budynek stolicy – Tuomiokirkko (katedra luterańska). Schody prowadzące do wejścia są ulubionym miejscem spotkań i hucznych obchodów Nowego Roku. W pobliżu znajduje się parlament oraz pałac prezydencki i liczne muzea. Na środku placu stoi wspaniały pomnik cara Mikołaja, który Finom w żaden sposób nie przeszkadza, a zdecydowanie dodaje uroku miejscu. Dla Polaków, którzy po odzyskaniu niepodległości zniszczyli przepiękne warszawskie cerkwie i sobory, uważając je za symbol carskiej władzy, fakt istnienia pomnika cara jest rzeczą niezrozumiałą. Nad samym morzem pomiędzy przystaniami promowymi rozciąga się Kauppatori (plac targowy), znany także jako targ rybny. Kiedyś sprzedawano tutaj świeże ryby i wyładowywano towary ze statków, dziś jest to komunikacyjne i rekreacyjne centrum miasta. Również tu stoi pomnik dominacji carskiej na tych ziemiach – dwugłowy orzeł umieszczony na wysokiej kolumnie. Z kolei na sąsiedniej wyspie Katajanokka wznosi się ceglany Sobór Uspieński, na tyle charakterystyczny, że trudno byłoby go z czymś pomylić. Tę prawosławną cerkiew obrządku rosyjskiego, ze wschodnioeuropejskimi cebulastymi kopułami i wnętrzem bogato zdobionym ikonami, zbudowano w 1868 r. w stylu bizantyjsko-słowiańskim. Innym wspaniałym kościołem Helsinek jest Temppeliaukio (Kościół w Skale), według projektu Timo i Tuomo Suomalainenów z 1969 r. Świątynia ta została wykuta w litej skale, a na pokrycie wspaniałego dachu o średnicy 24 m zużyto 22 km miedzianej taśmy.

Informacje praktyczne:
Do Finlandii najtaniej można się dostać z Polski już za 60 zł w dwie strony samolotem Wizzair. Niestety podróżowanie po kraju nie jest już takie tanie, podobnie jak noclegi i wyżywienie. Najlepiej zabrać jedzenie z Polski i spać pod namiotem. Myć można się w licznych jeziorach. Schronisko młodzieżowe oferuje nocleg za 30 euro. Można znaleźć liczne taryfy weekendowe (nawet 20 euro ze śniadaniem) w helsińskich hotelach. Wystarczy tylko dobrze poszukać w internecie.

Finlandia - Helsinki
Finlandia - HelsinkiFinlandia - Helsinki
Finlandia - HelsinkiFinlandia - Helsinki
Finlandia - Helsinki
Finlandia - Helsinki
Twierdza Suomenlinna
Twierdza SuomenlinnaTwierdza Suomenlinna

blog comments powered by Disqus