Przez Amerykę

Autor: Michał Tołoczko - podróżnik
Droga z Yellowstone do Salt Lake City mija nam dużo łatwiej niż dwa dni wcześniej w kierunku odwrotnym. Może to zasługa towarzyszących Nam pasm górskich na wierzchołkach pokrytych śniegiem i grubą warstwą chmur – w kierunku, których zanurzamy swoje myśli. Nie przeszkadza również gęsto padający deszcz, który towarzyszy Nam aż do urokliwego miasteczka Jackson. Miasteczko to od samego początku zrobiło na Nas ogromne wrażenie. Jest stolicą hrabstwa Teton w stanie Wyoming. Nazwa miasta powstała w 1829 roku od nazwiska trapera Davida E. “Davey” Jacksona, dla którego cała dolina Jackson Hole była ulubionym terenem łowienia bobrów. Jest najbliżej położonym miastem prowadzącym do Parku Narodowego Grand Teton, przez który przejeżdżaliśmy i dalej do południowego wjazdu Parku Yellowstone, z którego wyjechaliśmy, co sprawia że przez miasto przejeżdżają co roku miliony turystów. Ponadto w pobliżu miasta leży Narodowy Rezerwat Jeleni (National Elk Refuge) oraz resort narciarski Snow King, znany także pod nazwą Jackson Hole Mountain Resort.

IMG_1711

więcej...
Comments

Yellowstone National Park

Autor: Michał Tołoczko - podróżnik

Czy będąc nastolatkiem zetknęliście się kiedykolwiek z pojęciem „American Dream”, czy też usłyszeliście od kogoś, że jest coś „duże jak w Ameryce”? Czy nie interesowało Was jak powstają ogromne produkcje filmowe jak: King Kong, Jurasic Park czy też Transformers lub też postacie naszych młodzieńczych lat: Laleczka Chucky, ET, Miś Yogi. Czy nie nurtowało Was jak wyglądają siedziby takich potężnych firm jak Google, Facebook, Apple czy też Universal Studio? Ja wraz z narzeczoną i dwójką przyjaciół postanowiłem przekonać się na własne oczy co kryje się pod tym wszystkim. Już będąc dzieckiem moim marzeniem było zobaczenie na własne oczy potężnego kraju graniczącego od północy z Kanadą, od południa z Meksykiem, natomiast od wschodu i zachodu z dwoma oceanami: Atlantyckim i Pacyfikiem. Kraju, który pod względem terytorialnym jest na 4 miejscu na Świecie po Rosji, Kanadzie i Chinach. Państwa, które nazywane jest przez wszystkich „ Władzą Świata”, gdzie jego „ głowa” jest lepiej chroniona niż Królowa Elżbieta II.

DSC_0039

więcej...
Comments

Szwedzkie miasto w Finlandii - Turku

Finlandia - Turku

dr Radosław Kożuszek

Od czasu, gdy do Turku zaczęły latać tanie linie lotnicze z Polski, miasto wyraźnie się ożywiło. Dzięki temu Polacy zaczynają poznawać Finów, a Finowie Polaków. Po przybyciu do Turku każdego zdumiewa senność, nieporządek i atmosfera miasta położonego gdzieś bardzo daleko. Latem ożywają tereny nad brzegiem rzeki Araujoki, nad którą można się przechadzać godzinami, odwiedzając pływające bary. Finowie piją bardzo dużo alkoholu i dla zwykłego piwnego Polaka chmary zataczających się lub śpiących na trawinkach nastolatków przyprawiają o zawrót głowy i burzą mit „porządnego kraju”. Tony śmieci, jakie zostawiają po sobie alkoholowi biesiadnicy, przytłaczają, jednak drugiego dnia nie znajdzie się nawet jednego niedopałka papierosa – oczywiście do następnej wieczornej imprezy. Warto jednak wspomnieć, że Turku szczyci się znakomitym uniwersytetem i kulturalną atmosferą, z czego mieszkańcy są bardzo dumni. Nie zapominają jednak, że straciło status stolicy na rzecz Helsinek w 1812 r.
więcej...
Comments

Helsinki - Kopia Petersburga

Finlandia - Helsinki

dr Radosław Kożuszek
Helsinki nazywane bywają „Córą Bałtyku”, z tego względu, że serce tego pięknego miasta bije nad samym morzem. Mało jest na świecie miast, gdzie ścisłe centrum otwarte jest na jakiś większy akwen, zazwyczaj są to rzeki prowadzące do morza czy oceanu. Spacerując uliczkami Starego Miasta, w pewnym momencie możemy zauważyć sunący na pierzeję budynków wielki, kilkupiętrowy liniowiec. Wiele ogromnych statków wpływa do samego centrum miasta, co stwarza niezapomniane przeżycia. Stolica, choć ma jak najbardziej fiński charakter i stanowi kwintesencję orientacji państwa na nowoczesność i postęp technologiczny, nie przypomina żadnego innego miasta w Finlandii. Helsinki są w porównaniu z innymi miejscowościami: duże, zadbane, o klasycystycznej architekturze. Swą wyjątkowość i kosmopolityczną atmosferę zawdzięczają fascynującej kombinacji wpływów szwedzkich i rosyjskich. Helsinki w ogóle nie przypominają innych ośrodków miejskich Skandynawii i rejonu Morza Bałtyckiego. Niska, prosta i funkcjonalna architektura kontrastuje z ozdobnymi monumentalnymi budowlami Sztokholmu, strzelistymi wieżami Rygi czy średniowieczną, ciasną zabudową Tallina, nie wspominając o Gdańsku czy Kopenhadze. Jedynym miastem, do którego Helsinki są podobne, a raczej są jego uboższą kopią, jest Sankt Petersburg.
więcej...
Comments

Podbiegunowa Finlandia - Z daleka od dużych miast

Finlandia

dr Radosław Kożuszek

Finlandia to nie tylko ogromne zespoły miejskie Helsinek i Turku, to przede wszystkim tysiące wsi i miasteczek rozsianych wokół krystalicznie czystych jezior.
więcej...
Comments

Czarnogóra – najmłodszy kraj Europy

Czarnogóra
dr Radosław Kożuszek

Parlament Republiki Czarnogóry dnia 3 czerwca 2006 proklamował niepodległość, kończąc tym samym luźną unię z Serbią. Czarnogóra jest najmłodszym (nie licząc nie uznanego przez ONZ Kosowa) i jednym z najmniejszych krajów Europy. Znajdują się tu jedyne południowoeuropejskie fiordy i największy kanion kontynentu. Tylko tu możesz rano jeździć na nartach, popołudniem zmagać się na desce surfingowej z morskimi falami, a wieczorem raczyć się wspaniałym winem, leżąc pod palmami.
więcej...
Comments

Zapomniana Chiwa - Stolica Chorezmu

Chiwa

dr Radosław Kożuszek

Pozostawiona sama sobie uzbecka Chiwa zachowała niesamowity charakter bajkowego miasta Jedwabnego Szlaku. Rządy islamskich możnowładców, carów Rosji i Związku Radzieckiego nie zniszczyły w żadnym stopniu przebogatego centrum Starego Miasta, które uchodzi za najpiękniejsze w całej Azji Środkowej.
więcej...
Comments

Moynak- pozostałość po Morzu Aralskim: Port- widmo

Morze_Aralskie dr Radosław Kożuszek

Morze, które znikło

Jeszcze w 1961 roku Morze Aralskie zajmowało powierzchnię ponad 66 tysięcy km kw. (samej wody, nie licząc wysp), a jego maksymalna głębokość wynosiła 69 metrów (średnia głębokość 16 metrów). Morze cofnęło się jednak o 150 kilometrów. Tragedia ta rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, kiedy to planiści radzieccy postanowili zwiększyć produkcję bawełny na terenach Azji Środkowej.

więcej...
Comments

Mizdahan - Karakałpacka nekropolia

Mizdahan
dr Radosław Kożuszek

Wymierająca religia
Mizdahan przez tysiąc lat związany był z Zoroastryzmem (zaratusztrianizmem), który jest jedną z najstarszych i wciąż istniejąca religią założona przez Zaratusztrę. Życie Zaratusztry różni badacze umieszczają gdzieś pomiędzy XIII a połową VI w. p.n.e., przy czym większość przyjmuje, że żył on ok. 1000 r. p.n.e. w północno-wschodnim Iranie. Również religia ta wywodzi się z pierwotnych wierzeń ludów indoeuropejskich, żyjących na terenach obecnego północnego Iranu. Muzułmanie nazywają jej wyznawców czcicielami ognia. Zaratusztrianizm był religią państwową w istniejącym na terenie współczesnego Iranu i Iraku imperium Sasanidów i przedarł się do innych krajów, w tym na tereny dzisiejszej Karakałpacji. Wywarł on silny wpływ na judaizm, chrześcijaństwo i islam, a takie podstawowe zasady tych religii jak: sąd ostateczny, wędrówka duszy po śmierci do piekła lub nieba, wiara w diabła i nadejście mesjasza mają swoje źródło w zaratusztrianizmie. Upadek tej religii wiąże się z ekspansją islamu, na który po podboju arabskim przeszła większość Irańczyków, w tym też Karakałpaków. więcej...

Comments

Rangun- złote miasto Birmy

Birma
dr Radosław Kożuszek

Rangun jeszcze do niedawna był głównym miastem Birmy. Jednak junta wojskowa rządząca krajem stwierdziła, ze stolicą od 2005 roku będzie nowo budowane miasteczko Naypyidaw, a Rangun pozostanie centrum finansowym i największą aglomeracją kraju. Dzisiejszy Rangun to ważne buddyjskie miejsce pielgrzymkowe z najsłynniejszą pagodą w Birmie – Szwe Dagon, gdzie przechowywane jest osiem włosów z głowy Buddy.
więcej...
Comments